Wojewódzki plan z zakresu szczególnej opieki
geriatycznej
Informacja o rozpoczęciu prac nad sporządzeniem projektu wojewódzkiego planu z zakresu szczególnej opieki geriatrycznej
Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o szczególnej opiece geriatrycznej (Dz.U. z 2023 r. poz. 1831) informuję o rozpoczęciu prac nad sporządzaniem projektu wojewódzkiego planu działania szczególnej opieki geriatrycznej.
Placówki szczególnej opieki geriatrycznej działają na terenie województwa na podstawie wojewódzkiego planu z zakresu szczególnej opieki geriatrycznej, sporządzanego przez wojewodę i zatwierdzanego przez ministra właściwego do spraw zdrowia, po zaopiniowaniu przez Krajową Radę do Spraw Opieki Geriatrycznej (Krajową Radę).
Projekt wojewódzkiego planu określa:
- lokalizację szpitalnych oddziałów geriatrycznych sprawujących szczególną opiekę geriatryczną na terenie województwa, ze wskazaniem podmiotu leczniczego prowadzącego szpital, w którym zlokalizowany jest oddział geriatryczny lub w którym będzie utworzony oddział geriatryczny;
- obszary działania wraz z lokalizacją poszczególnych centrów zdrowia 75+ (zwanych dalej centrami);
- minimalną liczbę łóżek w poszczególnych oddziałach geriatrycznych;
- nie więcej niż 3 centra współpracujące z danym oddziałem geriatrycznym.
W projekcie wojewódzkiego planu, nad którym rozpoczęto prace, uwzględnia się:
- wszystkie oddziały geriatryczne istniejące w dniu wejścia w życie ustawy;
- centra zgłoszone przez powiaty w oparciu o przepisy ustawy.
Proszę samorządy województwa pomorskiego o włączenie się w prace nad projektem wojewódzkiego planu z zakresu szczególnej opieki geriatrycznej poprzez przesyłanie pisemnych zgłoszeń i propozycji dotyczących utworzenia i lokalizacji centrów, o której mowa w art. 13 ust.2.
Sposób zgłoszenia pisemnych propozycji dotyczących utworzenia i lokalizacji centrów zdrowia 75+
Zgłoszenia pisemnej propozycji dotyczącej utworzenia i lokalizacji centrów powiaty dokonują w terminie 60 dni od dnia udostępnienia niniejszej informacji o której mowa w ust 1.
Zgłoszenie powinno zawierać:
1) propozycję lokalizacji centrum wraz ze wskazaniem podmiotu leczniczego, w którym ma ono być utworzone lub informacją, że ma być ono utworzone jako nowy podmiot leczniczy;
2) propozycję obszaru działania centrum;
3) liczbę osób, które ukończyły 75. rok życia, zamieszkujących na terenie powiatu oraz proponowanym obszarze działania centrum, ustaloną według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego.
W przypadku tworzenia centrum w istniejącym podmiocie, do zgłoszenia należy załączyć pisemną deklarację wskazanego podmiotu o gotowości utworzenia centrum, a w przypadku tworzenia nowego podmiotu należy dołączyć również porozumienie o przyjęciu do realizacji zadania utworzenia centrum.
Przy sporządzaniu propozycji należy uwzględnić:
1. potrzeby zapewnienia kompleksowości udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej;
2. fakt, iż obszar działania centrum obejmuje teren powiatu, jego części, kilku powiatów albo ich części, zamieszkały łącznie przez nie mniej niż 6 tys. i nie więcej niż 12 tys. osób, które ukończyły 75. rok życia, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego;
3. liczbę osób, które ukończyły 75. rok życia zamieszkujących na terenie powiatu, ustaloną zgodnie z art. 11 ust. 1.
Zgłoszenia należy przesyłać na adres: wz_sekretariat@gdansk.uw.gov.pl
Więcej informacji udzieli Pani Lucyna Kudriawcew- tel. 58 30 77 182.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o szczególnej opiece geriatrycznej (Dz.U. z 2023 r. poz. 1831)