Komunikat w sprawie Programu rozwoju rodzinnych domów pomocy - edycja 2024
PROGRAM ROZWOJU RODZINNYCH DOMÓW POMOCY – EDYCJA 2024 r.
Decyzją Ministra Rodziny i Polityki Społecznej został przyjęty „Program rozwoju rodzinnych domów pomocy - edycja 2024”.
Program jest kontynuacją inicjatywy wprowadzonej przez ministerstwo w 2023 r., mającej na celu wsparcie finansowe jednostek samorządu terytorialnego w zakresie udzielania osobom wymagającym z powodu wieku lub niepełnosprawności pomocy w formie usług opiekuńczych świadczonych w rodzinnych domach pomocy jak również rozwój tej formy wsparcia.
Program 2024 zakłada wsparcie finansowe jednostek samorządu terytorialnego w zakresie udzielania osobom wymagającym z powodu wieku lub niepełnosprawności pomocy w formie usług opiekuńczych świadczonych w rodzinnych domach pomocy przez realizację dwóch modułów:
MODUŁ I:
Dofinansowanie kosztów, jakie gminy ponoszą z własnych środków w związku z kierowaniem osób do rodzinnych domów pomocy, tj. dofinasowanie pobytu w rodzinnych domach pomocy osób przebywających w 2024 r. w rodzinnych domach pomocy bez względu na to kiedy osoby te zostały skierowane do domu, tj. dofinansowanie pobytu osób skierowanych do domu przed dniem 1 stycznia 2024 r., jak i dofinansowanie pobytu nowo kierowanych w 2024 r. osób do rodzinnych domów pomocy.
1) kosztem realizacji zadania jest wydatek, jaki co miesiąc ponosi gmina
w związku z odpłatnością za pobyt osób skierowanych decyzjami administracyjnymi do rodzinnych domów pomocy[1](zatem kosztem realizacji zadania jest tylko część odpłatności ponoszona przez gminę, a nie część odpłatności ponoszona przez osobę przebywającą w rodzinnym domu pomocy);
2) gmina może uzyskać dofinansowanie w ramach Programu 2024 maksymalnie do 50% kosztów miesięcznych, o jakich mowa w pkt 1, z zastrzeżeniem części VI ust. 4 pkt 1 Programu 2024.
MODUŁ II:
Moduł IIA:jednorazowe wsparcie finansowe nowo tworzonych rodzinnych domów pomocy celem dostosowania pomieszczeń do wymogów rozporządzeniaprzez dofinansowanieremontu pomieszczeń lub zakupu wyposażenia w budynkach, jakie gmina planuje udostępnić z własnych zasobów podmiotom uprawnionym lub osobom fizycznym planującym uruchomienie rodzinnego domu pomocy na podstawie umowy zawartej z gminą. Dofinasowanie ze środków budżetu państwa w ramach Programu 2024 nie może przekroczyć kwoty 50 000 zł na remont lub zakup wyposażenia dla jednego nowo tworzonego miejsca. Maksymalna kwota dofinansowania ze środków budżetu państwa na tworzenie jednego rodzinnego domu pomocy nie może przekroczyć kwoty 400 000 zł;
Moduł IIB:jednorazowe wsparcie finansowe nowo tworzonych rodzinnych domów pomocy celem dostosowania pomieszczeń do wymogów rozporządzeniaprzez dofinansowanie remontu pomieszczeń lub zakupu wyposażenia w budynkach będących własnością podmiotu uprawnionego, w których planowane jest uruchomienie rodzinnego domu pomocy na podstawie umowy zawartej z gminą.
1) dofinansowane zostaną gminy, które:
a) podpiszą umowę z podmiotem uprawnionym bądź osobą fizyczną na prowadzenie rodzinnego domu pomocy, który będzie nowo tworzoną placówką, jednocześnie udostępniając na cel prowadzenia domu budynek z zasobów gminy, który w ramach Modułu II zostanie wyremontowany lub wyposażany celem dostosowania nowo tworzonego domu do wymogów rozporządzenia; udostępnienie przez gminę budynku osobie fizycznej lub podmiotowi uprawnionemu nastąpi w formie najmu, tym samym osoba fizyczna czy podmiot uprawniony staną się najemcami lokalu, lub
b) podpiszą umowę z podmiotem uprawnionym do prowadzenia rodzinnego domu pomocy, który będzie nowo tworzoną placówką, jednocześnie przekazując na podstawie art. 25 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej dotację na dofinansowanie remontulub zakupu wyposażenia budynku będącego własnością podmiotu uprawnionego celem dostosowania nowo tworzonego domu do wymogów rozporządzenia;
2) możliwość dofinansowania dotyczyć będzie tylko nowych placówek tworzonych
w 2024 r.
3) gmina może uzyskać dofinansowanie w ramach Programu 2024 maksymalnie do 80% kosztów poniesionych na remont lub zakup wyposażenia budynku będącego
w zasobach gminy, w którym następnie na zasadach wynikających art. 52 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej zleci podmiotowi uprawnionemu lub osobie fizycznej prowadzenie rodzinnego domu pomocy lub do 80% kosztów poniesionych na dofinansowaniena podstawie art. 25 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej remontu lub zakupu wyposażenia budynku będącego własnością podmiotu uprawnionego, w którym na zasadach wynikających art. 52 ust. 2 tej ustawy zleci podmiotowi uprawnionemu prowadzenie rodzinnego domu pomocy.
Składanie zapotrzebowania na środki finansowe na realizację Programu 2024 będzie zbierane za pośrednictwem Centralnej Aplikacji Statystycznej (CAS) do dnia 12 stycznia 2024 roku.
[1]Na podstawie § 8 ust. 1 rozporządzenia pobyt w rodzinnym domu pomocy jest odpłatny do wysokości odpowiadającej poniesionym miesięcznym wydatkom ustalonym w umowie dotyczącej prowadzenia rodzinnego domu pomocy zawartej między gminą a osobą fizyczną albo organizacją pożytku publicznego, prowadzącymi rodzinny dom pomocy, a zgodnie z ust. 2 przy ustalaniu opłaty z tytułu pobytu w rodzinnym domu pomocy stosuje się odpowiednio art. 61 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.