full | puste |
Opis sprawy:
Zezwolenie na prowadzenie, w ramach działalności statutowej, placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.
Podstawy prawne:
Art. 22 pkt 3, pkt 4 i pkt 10, art. 67, art. 68 i art. 69 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r. poz. 182, poz. 509, poz. 1650; z 2014 r. poz. poz. 567, poz. 598) oraz rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2005 r. w sprawie wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie w ramach działalności statutowej placówki zapewniającej całodobową opiekę (Dz. U. Nr 86, poz. 740).
Strona (Zainteresowany):
Kościół Katolicki, inne kościoły, związki wyznaniowe oraz organizacje społeczne, fundacje i stowarzyszenia.
Warunki załatwienia sprawy:
Wojewoda Pomorski wydaje zezwolenie, jeżeli podmiot występujący:
1. Spełnia warunki określone w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
2. Spełnia standardy, o których mowa w art. 68 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
3. Przedstawi wniosek wraz z wymaganymi dokumentami.
W przypadku niedołączenia wymaganych dokumentów Wojewoda Pomorski wzywa podmiot występujący o zezwolenie do przedstawienia tych dokumentów w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, pouczając, że ich niedołączenie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
Sposób załatwienia sprawy:
W terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku o zezwolenie, zespół inspektorów Wydział Polityki Społecznej, działając z upoważnienia Wojewody Pomorskiego, dokonuje oględzin obiektu, w którym jest usytuowana placówka. Wojewoda Pomorski rozpatruje wniosek o zezwolenie w terminie 14 dni od dnia zakończenia oględzin obiektu, w którym jest usytuowana placówka. Postępowanie kończy decyzja administracyjna wydana na czas określony albo nieokreślony, zgodnie z wnioskiem podmiotu występującego o zezwolenie. W przypadku braku gwarancji stałego zapewnienia spełniania standardów określonych w art. 68 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej zezwolenie jest wydawane z urzędu na czas określony.
Sposób wszczęcia postępowania:
Złożenie wniosku wraz z wymaganymi dokumentami.
Miejsce załatwienia sprawy (złożenia dokumentów):
Wniosek i wymagane dokumenty można przesyłać pocztą na adres:
Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, Wydział Polityki Społecznej, ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk, lub składać osobiście w Sekretariacie Wydziału Polityki Społecznej, pok. nr 60.
Wniosek:
Osoba i jednostka lub organizacja ubiegająca się o zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku składa wniosek do Wojewody Pomorskiego, właściwego ze względu na miejsce położenia placówki na terenie województwa pomorskiego.
Wniosek winien zawierać:
1. Nazwę placówki.
2. Adres placówki.
3. Przeznaczenie placówki.
4. Liczbę miejsc dla mieszkańców.
5. Strukturę zatrudnienia i zakres usług świadczonych w placówce.
6. Dane o podmiocie występującym z wnioskiem: nazwa, adres, numer telefonu, numer faksu, numer identyfikacyjny REGON i numer identyfikacji podatkowej NIP.
7. Dane o osobie, która będzie kierowała placówką: imię i nazwisko, adres zamieszkania, datę urodzenia, numer PESEL, numer telefonu w miejscu zamieszkania, numer faksu.
8. Wnoszony czas wydanie zezwolenia (określony, nieokreślony).
9. Miejscowość, datę i podpis osoby upoważnionej do złożenia wniosku.
10. Zestawienie dołączonych dokumentów (załączniki).
Wymagane dokumenty:
1. Dokumenty potwierdzające tytuł prawny do nieruchomości, na której jest usytuowana placówka,
2. Zaświadczenie właściwego organu potwierdzające możliwość użytkowania obiektu określonego w kategorii XI załącznika do ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.),
3. Koncepcję prowadzenia placówki,
4. Informację o sposobie finansowania placówki,
5. Informację o niezaleganiu z płatnościami wobec urzędu skarbowego,
6. Informację o niezaleganiu ze składkami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
7. Informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności osoby, która będzie kierowała placówką,
8. Zaświadczenie (dotyczące osoby, która będzie kierowała placówką), że ze względu na stan zdrowia jest ona zdolna do prowadzenia placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.
Termin załatwienia:
Do 44 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku o zezwolenie.
Opłaty:
Wydana w sprawie decyzja nie podlega, na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 1282, z późn. zm.), opłacie skarbowej.
Odwołanie:
Od wydanej decyzji w sprawie służy stronie odwołanie do Ministra Pracy i Polityki Społecznej, za pośrednictwem Wojewody Pomorskiego, w terminie czternastu dni od dnia jej otrzymania.
Uwagi i dodatkowe informacje:
Kopie dokumentów załączonych do wniosku należy potwierdzić za zgodność z oryginałem, w innym przypadku oryginały dokumentów należy przedstawić do wglądu.
|