Nadawanie statusu zakładu pracy chronionej
Miejsce załatwienia sprawy (złożenia dokumentów):
Wniosek i wymagane dokumenty można przesłać pocztą na adres: Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku Wydział Polityki Społecznej ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk lub złożyć w punkcie przyjmowania dokumentów na parterze gmachu PUW przy ul. Okopowej 21/27 w Gdańsku (wejście A, pokój nr 24 - pierwszy po prawej stronie).
Opis sprawy:
Uzyskanie statusu pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej.
Podstawy prawne:
Art. 30 Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100 z póżn. zm.).
Strona (Zainteresowany):
Podmiot prowadzący działalność gospodarczą.
Warunki załatwienia sprawy:
Wojewoda Pomorski nadaje status zakładu pracy chronionej pracodawcy prowadzącemu działalność gospodarczą przez okres co najmniej 12 miesięcy, zatrudniającemu nie mniej niż 25 pracowników
w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągającemu wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych, o których mowa poniżej, przez okres co najmniej 6 miesięcy, jeżeli:
1. Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi:
a) co najmniej 50%, a w tym co najmniej 20% ogółu zatrudnionych stanowią osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, albo
b) co najmniej 30% niewidomych lub psychicznie chorych, albo upośledzonych umysłowo zaliczonych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
2. Obiekty i pomieszczenia użytkowane przez zakład pracy:
a) odpowiadają przepisom i zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy,
b) uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy, pomieszczeń higienicznosanitarnych i ciągów komunikacyjnych oraz spełniają wymagania dostępności do nich.
3. Jest zapewniona doraźna i specjalistyczna opieka medyczna, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne.
4. Wystąpi z wnioskiem o przyznanie statusu pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej.
Spółdzielnia socjalna, powstała w wyniku przekształcenia spółdzielni inwalidów lub spółdzielni niewidomych mającej status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej, uzyskuje status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej, jeżeli wystąpi z wnioskiem o nadanie takiego statusu w terminie 3 miesięcy od daty wpisu tej spółdzielni do Krajowego Rejestru Sądowego.
Sposób załatwienia sprawy:
Wydanie decyzji nadającej statusu pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej na czas nieokreślony.
Sposób wszczęcia postępowania:
Złożenie wniosku wraz z wymaganymi dokumentami.
Wniosek:
Wniosek adresowany do Wojewody Pomorskiego, właściwego ze względu na położenie siedziby pracodawcy na terenie województwa pomorskiego. Wniosek winien zawierać: nazwę i siedzibę pracodawcy oraz adresy wszystkich miejsc wykonywania działalności gospodarczej, a także informacje o prowadzonej działalności (branża, profil produkcji, itp.)
Wymagane dokumenty (załączniki):
1. Informacja o zatrudnionych osobach niepełnosprawnych, tj. rodzajach schorzeń, wykonywanych czynnościach (bez nazwisk) wg struktury organizacyjnej zakładu.
2. Informacja (np. w formie tabeli) ilustrującą zatrudnienie, która dokumentuje prawidłowości wyliczenia wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych za okres co najmniej 6 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku.
3. Decyzja Państwowej Inspekcji Pracy z wszystkich miejsc wykonywania działalności stwierdzająca, że obiekty i pomieszczenia użytkowane przez zakład pracy odpowiadają przepisom i zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy oraz uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy, pomieszczeń higienicznosanitarnych i ciągów komunikacyjnych oraz spełniają wymagania dostępności do nich.
4. Informacja o sposobie zapewnienia doraźnej i specjalistycznej opieki medycznej oraz poradnictwa i usług rehabilitacyjnych.
5. Postanowienie sądu rejonowego o wpisaniu do odpowiedniego rejestru sądowego lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.
6. Zaświadczenie Urzędu Statystycznego o nadaniu numeru REGON.
7. Decyzja urzędu skarbowego w sprawie nadania numeru identyfikacyjnego podatnika NIP.
8. Dokumenty potwierdzające tytuł prawny do nieruchomości, na których prowadzona jest działalność gospodarcza.
9. Informacja o niezaleganiu z płatnościami wobec urzędu skarbowego.
10. Informacja o niezaleganiu ze składkami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
11. Dowód dokonania opłaty skarbowej w w wysokości 10 zł na konto Urzędu Miejskiego
w Gdańsku, nr konta: 31 1240 1268 1111 0010 3877 3935.
12. Klauzula informacyjna.
Termin załatwienia:
30 dni od dnia złożenia wniosku i wymaganych dokumentów.
Opłaty:
Opłata skarbowa za wydanie decyzji o nadaniu statusu zakładu pracy chronionej w wysokości 10 zł na konto bankowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku, nr 31 1240 1268 1111 0010 3877 3935.
Odwołanie:
Od wydanej decyzji służy stronie odwołanie do właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego za pośrednictwem Wojewody Pomorskiego, w terminie czternastu dni od dnia jej otrzymania.
Uwagi i dodatkowe informacje:
Kopie dokumentów załączonych do wniosku należy potwierdzić za zgodność z oryginałem, w innym przypadku oryginały dokumentów należy przedstawić do wglądu.