Przyznawanie statusu centrum integracji społecznej
Miejsce załatwienia sprawy (złożenia dokumentów):
Wniosek i wymagane dokumenty można przesłać pocztą na adres:
Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku
Wydział Polityki Społecznej
ul. Okopowa 21/27,
80-810 Gdańsk
lub złożyć:
Punkt przyjmowania dokumentów na parterze gmachu PUW przy ul. Okopowej 21/27 w Gdańsku (wejście A, pokój nr 24 - pierwszy po prawej stronie).
Opis sprawy:
Przyznanie statusu centrum integracji społecznej.
Podstawy prawne:
Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz. U. z 2020 r., 176 z późn. zm.), Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901), Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 października 2007 r. w sprawie określenia wzoru sprawozdania centrum integracji społecznej (Dz. U. z 2017 r., poz. 97).
Strona (Zainteresowany):
Jednostka samorządu terytorialnego, organizacja pozarządowa.
Warunki załatwienia sprawy:
Wojewoda Pomorski nadaje status centrum integracji społecznej, w drodze decyzji administracyjnej, na podstawie składanego wniosku. Stwierdzenie braku jakiegokolwiek z elementów decyduje o uznaniu wniosku o utworzenie centrum integracji społecznej za niekompletny. Zgodnie z art. 64 § 2 k.p.a. organizator centrum integracji społecznej zostanie wezwany do usunięcia braków w terminie siedmiu dni z pouczeniem, że nie usunięcie tych braków spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
Sposób załatwienia sprawy:
Rozpatrzenie wniosku przez wojewodę następuje w terminie 30 dni od daty jego wpływu. Status nadaje się w drodze decyzji na okres 5 lat. Nadanie statusu jest równoznaczne z wpisaniem go do rejestru wojewody. W postępowaniu administracyjnym organem wyższego stopnia jest Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Sposób wszczęcia postępowania:
Złożenie wniosku wraz z wymaganymi dokumentami.
Wniosek:
Wniosek winien zawierać:
1. Nazwę instytucji tworzącej centrum integracji społecznej.
2. Informacje o miejscu funkcjonowania centrum integracji społecznej i przewidywanym terminie rozpoczęcia działalności.
3. Przewidywaną listę uczestników oraz wskazanie, dla jakiej grupy uczestników centrum integracji społecznej będzie świadczyć usługi.
4. Planowany rodzaj działalności wytwórczej, handlowej lub usługowej.
5. Program prac prowadzonych z uczestnikami w ramach reintegracji zawodowej i społecznej.
6. Przewidywaną liczbę pracowników centrum integracji społecznej oraz ich kwalifikacje (planowane rodzaje umów o pracę pracowników Centrum i ich wymiar czasu pracy).
7. Dane o organizacji i system zajęć w centrum integracji społecznej.
8. Dane o zakładanych efektach działania centrum integracji społecznej w tym planowaną liczbę osób objętych programem przyuczenia do zawodu, przekwalifikowania lub podwyższenia kwalifikacji, planowaną liczę osób, którym uczestniczenie w zajęciach centrum integracji społecznej i wspieranie zatrudnienie socjalne pomogą w uzyskaniu zatrudnienia na zasadach przewidzianych w przepisach prawa pracy lub podjęcia działalności gospodarczej oraz planowaną liczbę osób usamodzielnionych ekonomicznie.
9. Dane o szacunkowym rocznym preliminarzu ogólnych kosztów działalności centrum integracji społecznej, w tym kosztów realizacji reintegracji zawodowej i społecznej.
10. Dane o wysokości zasobów własnych instytucji tworzącej poniesionych na utworzenie centrum integracji społecznej oraz o formach tych zasobów, a także o przewidywanym udziale własnym w finansowaniu działalności centrum integracji społecznej.
11. Dane o innych źródłach finansowania działalności centrum integracji społecznej, w tym ze środków określonych w gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień oraz przeciw wykluczeniu społecznemu.
12. Projekt regulaminu centrum integracji społecznej.
13. Kopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do nieruchomości, w której ma funkcjonować centrum integracji społecznej.
14. Opinię starosty o potrzebie powołania centrum integracji społecznej na terenie podległego mu powiatu, z wyłączeniem wniosku składanego przez powiat.
15. Akt powołania centrum integracji społecznej, w przypadku powołania centrum przez jednostkę samorządu terytorialnego.
Termin załatwienia:
30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.
Opłaty:
Decyzja wydana w sprawie przyznania statusu centrum integracji społecznej nie podlega, na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. c Ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2142 z późn. zm.), opłacie skarbowej.
Odwołanie:
Od wydanej decyzji w sprawie nadania statusu centrum integracji społecznej służy stronie odwołanie do ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego za pośrednictwem Wojewody Pomorskiego, w terminie czternastu dni od dnia jej otrzymania.
Uwagi i dodatkowe informacje:
Kopie dokumentów załączonych do wniosku należy potwierdzić za zgodność z oryginałem, w innym przypadku oryginały dokumentów należy przedstawić do wglądu.