1. Procedura dotycząca oparzeń.
2. Procedura dotycząca replantacji.
3. Stanowisko Ministerstwa Zdrowia dot. zgonów.
4 Stanowisko Ministerstwa Zdrowia dot. wypełniania dokumentacji potwierdzającej urodzenie żywego lub martwego dziecka przez personel ZRM.
5. Stanowisko Ministerstwa Zdrowia dot. postępowania personelu ZRM w odniesieniu do osób nieprzytomnych, u których wywiad medyczny może wskazywać na hipotermię głęboką.
6. Stanowisko Ministerstwa Zdrowia dot. transportu osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego z miejsca zdarzenia do szpitala.
7. Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia zostało zamieszczone opracowanie pn. „Procedura postępowania na wypadek wystąpienia zdarzenia z dużą liczbą poszkodowanych” :
https://www.gov.pl/web/zdrowie/zdarzenia-z-duza-liczba-poszkodowanych
8. Pismo prof. dr hab. med. Piotra Czauderny – konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii dziecięcej z sierpnia 2015 r., w sprawie problemu przesyłania dzieci i młodzieży z urazami i ostrymi schorzeniami chirurgicznymi wprost do szpitali posiadających oddziały chirurgii dziecięcej bez wcześniejszego zbadania i zdiagnozowania.
9. Wytyczne dla dyspozytorów medycznych dot. próby wykorzystania zespołu ratownictwa medycznego niezgodnie z przeznaczeniem.
10. Wzór Szpitalnego Planu Postępowania na wypadek zdarzeń masowych.
11. Pismo prof. dr hab. med. Piotra Czauderny – konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii dziecięcej z kwietnia 2019 r., w sprawie przekazywania dzieci i młodzieży z urazami i ostrymi schorzeniami chirurgicznymi przez zespoły ratownictwa medycznego do podmiotów leczniczych.
12. Potwierdzenie aktualności zaleceń poprzedniego Konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii dziecięcej dot. transportowania urazowych dzieci z 2023 r.
13. Zalecenia dotyczące leczenia dzieci po urazach, opracowane przez konsultantów wojewódzkich w dziedzinach chirurgi ogólnej, chirurgi dziecięcej oraz medycyny ratunkowej z 2024 r.
13. Wytyczne Ministerstwa Zdrowia dotyczące postępowania z pacjentem z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/wytyczne-dla-poszczegolnych-zakresow-i-rodzajow-swiadczen
14. Dobre praktyki zatwierdzone i wprowadzone do stosowania przez Ministerstwo Zdrowia:
- „Dobre praktyki postępowania z pacjentem z podejrzeniem ostrego zespołu wieńcowego” oraz „Rekomendowany algorytm postępowania dyspozytorów medycznych i zespołów ratownictwa medycznego z podejrzeniem ostrego zespołu wieńcowego”,
- „Dobre praktyki postępowania dyspozytorów medycznych i zespołów ratownictwa medycznego z pacjentem z podejrzeniem udaru mózgu" oraz „Algorytm postępowania dyspozytorów medycznych i zespołów ratownictwa medycznego w oparciu o dobre praktyki postępowania z pacjentem z podejrzeniem udaru mózgu",
- „Dobre praktyki postępowania w szpitalnych oddziałach ratunkowych i w izbach przyjęć”,
- „Dobre praktyki leczenia bólu”,
- „Dobre praktyki postępowania dyspozytorów medycznych, zespołów ratownictwa medycznego oraz szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć wobec pacjenta z hemofilią lub pokrewną skazą krwotoczną",
dostępne na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/dobre-praktyki